Choroba Wilsona
Choroba Wilsona to rzadka choroba wątroby (występująca z częstością ok. 3 na 100 tysięcy mieszkańców), związana z genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem metabolizmu miedzi.
Choroba najczęściej długo przebiega bezobjawowo. Objawowa choroba może dać obraz przewlekłego postępującego zapalenia wątroby, ostrej niewydolności wątroby, czy zaburzeń neuropsychiatrycznych.
W diagnostyce wykonuje się ocenę: morfologii krwi, LDH, haptoglobiny, stężenia ceruloplazminy we krwi, wydalania miedzi w moczu, ocenę neurologiczną, ocenę okulistyczną oczu pod kątem obecności pierścieni Kaysera-Fleischera oraz ocenę bioptatu wątroby. W naszej poradni można również wykonać diagnostykę genetyczną na obecność najczęstszych mutacji występujących w chorobie Wilsona.
Zarówno diagnostyka jak i leczenie powinny odbywać się w ośrodku z dużym doświadczeniem w prowadzeniu chorych z chorobą Wilsona, jako że wszyscy chorzy z rozpoznaną chorobą Wilsona wymagają leczenia przez całe życie.
Kluczowe jest wczesne rozpoznanie, gdyż wcześnie włączone leczenie pozwala uchronić od marskości i niewydolności wątroby. Niezwykle istotne jest także trafne ustalenie wskazań do przeszczepu wątroby u chorych z niewydolnością narządu.
Należy podkreślić, że nieleczona choroba Wilsona prowadzi do rozwoju marskości wątroby i śmierci, natomiast wczesne rozpoznanie z odpowiednim leczeniem przez całe życie w większości przypadków rokuje dobrze.