Hemochromatoza
Hemochromatoza to relatywnie częsta, genetycznie uwarunkowana choroba przejawiająca się stanem przeładowania wątroby żelazem. Prowadzi do szeregu objawów z różnych narządów ciała, a z perspektywy hepatologicznej - do uszkodzenia komórki wątrobowej i rozwoju włóknienia wątroby, a w konsekwencji do nieodwracalnej marskości wątroby z jej powikłaniami. Inne objawy hemochromatozy to nadmierna pigmentacja skóry, cukrzyca oraz bóle stawów czasami z ich obrzękami. Późnymi objawami mogą być kardiomiopatia, zaburzenia rytmu serca oraz impotencja. Objawy pojawiają się zwykle 10-20 lat wcześniej u kobiet niż u mężczyzn.
Diagnozę można postawić na podstawie dokładnej oceny klinicznej, po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych oraz po wykazaniu obecności typowych dla hemochromatozy mutacji. Biopsja wątroby służy głównie do oceny zaawansowania choroby i rzadko jest wykonywana w diagnostyce.
Niestety hemochromatoza jest chorobą z pogranicza różnych specjalizacji co prowadzi do sytuacji, że chorzy często nie otrzymują kompleksowej, odpowiedniej opieki medycznej. W samym 2015 roku konsultowaliśmy 3 osoby, które miały rozpoznaną hemochromatozę, jedna z nich miała nawet krwioupusty, jednak diagnozę tę jednoznacznie wykluczyliśmy, co udało się potwierdzić wykonanymi w naszej przychodni badaniami genetycznymi.
Leczenie hemochromatozy polega na usuwaniu nadmiaru żelaza z organizmu przy pomocy powtarzanych krwioupustów. Zabiegi odbywają się najczęściej w ramach kilkugodzinnych hospitalizacji (początkowo co tydzień, a po uzyskaniu poprawy co kilka miesięcy) w czasie których usuwa się z organizmu ok. 500ml krwi (co odpowiada utracie ok. 250mg żelaza). Zabieg nie jest bolesny (podobny do pobrania krwi do badań) i dobrze znoszony przez chorych. Odpowiednio prowadzona terapia może zapobiec wystąpieniu marskości wątroby.
W przypadku rozpoznania hemochromatozy ważne jest doświadczenie hepatologa, gdyż stany przeładowanie żelazem towarzyszą często innym chorobom wątroby (np. stłuszczeniowej chorobie wątroby czy zapaleniu wirusowemu typu C) i różnicowanie w tych sytuacjach jest zasadnicze dla ustalenia odpowiedniej terapii.