Dieta w chorobach wątroby
W niektórych chorobach wątroby, takich jak niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby oraz marskość wątroby, leczenie dietetyczne jest kluczowe i niejednokrotnie ważniejsze niż farmakoterapia. Jednakże w większości chorób wątroby, w tym w wirusowych zapaleniach wątroby dopóki nie dojdzie do marskości specjalna dieta jest jedynie dodatkiem do leczenia, a czasami wręcz elementem mało istotnym.
W Polsce w zaleceniach od internistów, a nawet hepatologów, często można się spotkać z sytuacją zupełnie odwrotną. Przywiązuje się nadmierną wagę do diety i żywienia w chorobach wątroby, w których dieta u ogromnej większości osób nie ma znaczenia (w tym w przewlekłych zapaleniach wątroby typu B i C) oraz drobnych problemach hepatologicznych, gdzie często zbyt restrykcyjna dieta może doprowadzić do zaburzeń białkowych i niedoborów energetycznych (utrudniających regenerację miąższu wątroby). W marskości wątroby oraz w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby z kolei przepisuje się duże ilości leków zapominając o niezwykle istotnych zaleceniach dietetycznych.
Problemem, w dużej mierze charakterystycznym dla polskiej hepatologii jest tzw. dieta wątrobowa, będąca pustym i zmiennym hasłem, które nie ma miejsca w nowoczesnej medycynie opartej na dowodach. Często opiera się ona na przyjmowaniu gotowanych, lekkostrawnych pokarmów bez jakichkolwiek podstaw naukowych świadczących, że pokarmy te są korzystne dla wątroby. Należy również podkreślić, że przyjmowanie pokarmów smażonych, surowych warzyw nie jest szkodliwe dla wątroby, a jedynie może nasilać objawy jelitowe - bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia rytmuj wypróżnień. Tzw. dieta wątrobowa jest zatem korzystna dla osób z zaburzeniami jelitowymi, przez co chorzy tacy mają nieco mniej nasilone objawy brzuszne. Nie wpływa to jednak w istotny sposób na stan wątroby.